fbpx
Pazartesi - Cumartesi : 08:30 - 18:30
Tel & Fax +90 (850) 304 79 69
Mobil +90 (541) 975 29 89
Bulgaristan: +90 (541) 975 29 89
Lüleburgaz Ofis : +90 (288) 417 29 80

Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

 • Yayınlayan: BulgaristanVatandas.com
bulgaristan-oturum-izni-oturma-izni

Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Avrupa ülkelerinin geçtiğimiz yıllarda ekonomik krizden kurtulmak başlattığı para ile vatandaşlık uygulaması son günlerde de oldukça popüler olmaya başladı. Özellikle Türkiye’de bu uygulamaya başvuranların oranında %400 bir artış yaşandı. Türklerin oturum izni için başvurusu yaptığı ülkeler içerisinde Yunanistan ve Bulgaristan da bulunuyor.

Ticari Kurum Temsilcilerine Oturum İzni

Bulgaristan’da ticari bir kurum temsilciliği yapan ya da bu temsilciliklerde yönetici olan kişiler de oturum izni başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Bu kişilerin ilk olarak Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Konsolosluklarına başvurarak D Vize alması gerekiyor. D vize ile Bulgaristan’a giden temsilciler, ikamet ettikleri bölgenin Yabancılar Şubesi’ne giderek burada oturum izni başvurusunda bulunurlar. Oturum kartı gelen temsilciler, belirli komşu ülkelere vizesiz seyahat etme imkanına sahip olurlar.

Bulgaristan Vatandaşı Çocukların Anne ve Babasına Oturum İzni

Çocukları Bulgaristan vatandaşı olan anne ve babalarda, Bulgaristan’da oturum izni başvurusunda bulunabiliyorlar. Bunun için birkaç şart vardır. İlk olarak Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun 2 yaşını doldurmuş olması gerekir. İkincisi ise ebeveynler çocuklarının Bulgaristan vatandaşı olduğunu, alacakları ‘Doğum Belgesi’ ile kanıtlamalıdır. Ebeveynler önce Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na başvurarak D Vizesi alır.

Ardından vize ile Bulgaristan’a giderek burada oturum izni başvurusunda bulunabilir. Eğer oturum izni başvurusunu yapmadan ülkeden ayrılırlarsa bu hakkı da kaybetmiş olurlar. Oturum İzni alan anne ya da baba Bulgaristan vatandaşı olan çocuklarının da yanlarında bulunması koşuluyla AB ülkelerine de vizesiz girme hakkı elde etmiş olurlar.Bulgaristan doğum belgesi hizmetleri içinde yardımcı olabiliyoruz.

Eğitim Amaçlı Oturum İzni

Üniversite veya dengi bir okulda eğitim almak için Bulgaristan’a giden öğrencilerin, 90 günden daha uzun bir süre kalmaları gerekeceğinden, D vize başvurusu yapmaları gerekir. Türkiye de bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği veya Bulgaristan Konsolosluklarına başvurarak D Vizesi alınır. Vize aldıktan sonra Bulgaristan’a giderek oturum izni için başvuru yapılır. Bunun için okulun bulunduğu şehrin polis merkezindeki yabancılar şubesine gidilerek, sürekli oturum izni için başvurusu yapılır. Yaklaşık 2 hafta içerisinde oturum izni kartı gelmiş olur.

Erasmuslular İçin Oturum İzni

Avrupa Birliği üyesi ülkeler de dahil olmak üzere 30 ülke vatandaşları, erasmus programı kapsamında farklı ülkelerdeki okullarda eğitim alabiliyorlar. Türk öğrenciler de Erasmus çerçevesi içerisinde Bulgaristan’daki bir üniversiteye kabul edilirse D Vize başvurusu yapması gerekir. Bu vize ile Bulgaristan’a giden erasmus öğrenciler oturum izni alabilir.

Sizin de Bulgaristan Vatandaşlığınız veya Oturum İzniniz olsun istiyorsanız Mesajınızı Bırakın Sizi Arayalım !

  Yazar: BulgaristanVatandas.com

  Bir cevap yazın

  Call Now Button
  ×
  İletişim Formu
  ×WhatsApp Destek